Lato w Savannah - B.Hoffman

"Z chwilą, gdy czytelnik wejdzie do niezwykłego świata CeeCee, nie będzie chciał go opuścić".A Ty, co byś zrobił, gdyby Twoja mama paradując w diademie, z rozmazaną na twarzy szminką, posyłając buziaki dla niewidzialnej publiczności stała się pośmiewiskiem całego miasta? Tak właśnie wygląda życie CeeCee Honeycutt, która od najmłodszych lat opiekuje się chorą psychicznie matką, Camille.
Paradoksalnie śmierć kobiety ratuje życie dziewczynce. Camille zostaje potrącona i ginie w wypadku. CeeCee nie czuje smutku, żalu... Czuje pustke.
Po decyzji ojca, mimo sprzeciwów trafia do odległego Savannah i tam zamieszkuje w cudownym domu wraz z ciotką i jej służącą. 
W tym miejscu życie CeeCee się odmienia.

Chcecie poznać dalsze losy bohaterki?
Jeśli tak, sięgnijcie po "Lato w Savannah"!

Z książki można wynieś bardzo wiele. Jest ona pouczająca, jednocześnie zachowuje lekki, wakacyjny klimat. Lektura idealna na lato! :) 


A teraz czas na kilka fragmentów, które podczas czytania książki mnie poruszyły, dały do myślenia i które koniecznie musiałam zaznaczyć:

"Najważniejsze jest to, co robimy i czym dzielimy się ze światem. Wierzę głęboko, że trzeba zostawiać nasze społeczności w lepszym stanie niż ten, w jakim je zastaliśmy (...) zbyt wiele ludzi umiera z obojętnym sercem i to okropny sposób na odejście z tego świata. Życie ofiarowuje nam zdumiewające możliwości, ale musimy mieć oczy szeroko otwarte, by je dostrzec". (str.119) 

"(...) wybaczenie ma o wiele więcej wspólnego z osobą, która wybacza, niż z tą, która go potrzebuje. (...) chowanie urazy i gniewu ma mniej więcej tyle samo sensu, co walenie się w głowę młotkiem i oczekiwanie, że drugą osobę zaboli głowa". (str.159)

"Przyszło mi do głowy, że to właśnie powinni robić przyjaciele: pielęgnować dobro i udawać, że nie dostrzegają złej reszty" (str.206)

"Ludzie są mądrzy bo wychodzą do świata i żyją. Mądrość bierze się z doświadczenia, z wiedzy, że każdy dzień jest darem, który trzeba przyjąć z radością" (str. 327)

"Sposób w jaki radzimy sobie z trudami życia daje nam siłę i piękno" (str.340)

Myśle że są to bardzo mądre fragmenty, które warto zapamiętać (a na pewno ja tak zrobię). Uznałam, że czytając teraz jakąkolwiek książkę będę je zaznaczać, a następnie zapisywać, żeby wynieść jeszcze więcej z przyjmności i wiedzy jakie daje czytanie. :)


"Lato w Savannah" to książka pełna kobiecej mądrości, dzięki której poznajemy niewzruszoną siłę przyjaźni.


Moja ocena: 10/10

Pozdrawiam serdecznie

Ania Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat książek , Blogger