Tajniki schizofrenii, czyli "Życie to nie bajka" - J.Greenberg

"Dowiedziałam się, co to znaczy być obłąkaną. To naprawdę nie byle co""Życie to nie bajka" jest poruszającą historią schizofreniczki. Szesnastoletnia  Deborah po wielu wizytach w poradniach, u psychologów, zmęczona istnieniem w "normalnym" świecie i przybieraniem w nich różych masek w zależności od sytuacji, trafia do szpitala psychiatrycznego. Dsiagnoza: schizofrenia


Szpital psychiatryczny kojarzy Nam się z czymś strasznym: krzyki obłąkanych, kraty w oknach, niezrozumiałe, często agrasywne zachowania pacjentów... Ale jak wszystko inne, to również ma swoją drugą stronę. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym nie umniejsza człowieczeństwa pacjentom. Pod dziwnym, niezrozumiałym zachowaniem kryje się człowiek, który niegdyś potrafił okazywać uczucia, a nawet potrafi nadal to robić. Człowiek wrażliwy, który przeżył tak wiele, że nie potrafi poradzić sobie z własną historią. Pamiętajmy, że o tym jak wygląda nasza teraźniejszość decydują incydenty z przeszłości. Tak właśnie jest z główną bohaterką tej książki, niezrozumianą przez innych młodą kobietą. Deborah, która nigdy nie przyjęła świata oferowanego przez rodziców wytworzyła robota, który odgrywał za nią rutynę dnia codziennego, a w głębi jej osoba coraz bardziej się oddalała. Dziewczyna zaczęła uciekać do wytworzonego w własnej głowie świata, pięknego Ur. Jednak z czasem i on zaczął ją niszczyć.


Książka jest opisem walki, jaką musi stoczyć szesnastolatka z samą sobą, walki która będzie trwała aż trzy lata. W końcu Deborah dokonuje wyboru. Wraca do rzeczywistości i postanawia walczyć z Ziemią, która nadal według niej jest miejscem niebezpiecznym i zdradliwym, jednak jest w stanie zaoferować jej coś, czego do tej pory nie poznała - nadzieję, maleńkie, "być może"


Książka jest opisem uczuć kogoś, kto nigdy w życiu nie zaznał prawdziwego zdrowia psychicznego. My, którzy nie doświadczyliśmy tej choroby z pierwszej ręki, możemy tylko się domyślać jakie to musi być straszne i samotne. Żąda się teraz od niej, aby zlikwidowała w sobie wszystkie te lata, które uważała za rzeczywistość i przyjęła inną wersję świata na wiarę. Choroba Deborah jest rozpaczliwą walką o zdrowie.


"Życie to nie bajka"  jest na pewno trudną lekturą. Opisy życia w szpitalu psychiatrycznym momentami są przerażające. Ale dzięki niej jesteśmy w stanie przybliżyć sobie jak wygląda życie osób mających problemy z psychiką, z własną tożsamością. Uczy Nas ona, że pod powłoką obłędu nadal żyje człowiek, człowiek który jak każdy inny zasługuje na odrobinę nadziei. A nawet uczy Nas, że często nie doceniamy pięknej rzeczywistości, która Nas otacza.  Książka jest jedną z tych, która otwiera Nam oczy na pewne sprawy. 

"Cza­sami psychicznie chorzy ludzie pot­ra­fią zro­zumieć to, cze­go nor­malni ludzie nie potrafią."

Moja ocena: 9/10Pozdrawiam serdecznie

Ania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat książek , Blogger