Kręte ścieżki - R.P. Evans

"Idę, aby dowiedzieć się, co może mi jeszcze przynieść życie. Szukam nadziei. Nadziei na to, że nadal warto żyć"   


Co może zrobić człowiek, który stracił wszystko? 

"Kręte ścieżki" Evansa są moim drugim spotkaniem z tym autorem. Jak w przypadku pierwszej książki, ta również mnie zachwyciła. Być może spowodowała to luźna kompozycja, być może poruszające przemyślenia głównego bohatera. "Krętę ścieżki" jak się dowiedziałam (niestety po przeczytaniu książki) są trzecią częścią Dzienników pisanych w drodze. Gdybym dowiedziała się o tym wcześniej na pewno rozpoczęłabym od pierwszej części.


Poprzednie części Dzienników pisanych w drodze: 1. Dotknąć nieba 

2. Na rozstaju dróg

Wszystkie trzy części są historią, a właściwie opowieścią jednego mężczyzny, Alana. Mężczyzny, który w ciągu niespełna 4 tygodni utracił wszystko, pracę, dom, miłość swojego życia. Alan podejmuje decyzje opuszczenia swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania i wyruszenia w nieznane, do Key West, najdalszego miejsca do którego może dojść lądem. Nie przyjmuje propozycji kierowców, których spotyka na trasie, chce całą drogę przejść pieszo.

Jednak podczas wędrówki dzieje się coś czego nie przewidział. Spotyka ludzi którzy odmienią go na zawsze, stają się jego nauczycielami życia. Głównym tematem 3 części Dzienników pisanych w drodze jest przebaczenie.
 "Wybaczyć to znaczy otworzyć klatkę, w której więził nas zły czyn innego człowieka i wyjść na wolność." Z dziennika Alana Christoffersena
Wybaczenia uczy go Leszek - Polak, który okazał nieznajomemu wędrowcowi serce, zawózł do szpitala,  przyjął go pod swój dach, opiekował się nim. Historia Leszka stała się dla niego drogowskazem, pchnęła go do wypowiedzenia słowa "wybaczam" byłemu wspólnikowi, który okazał się zdrajcą. Przybliżyła go również do Boga.

Jeśli kogoś nie zainteresuje historia Alana, warto jednak sięgnąć po tą książke ze względu na Leszka i jego pełną bólu przeszłość, dzieciństwo i ucieczkę z obozu pracy w Polsce. Evans w "Krętych ścieżkach" porusza temat Holokaustu.

Kolejna książka Evansa wyryła piętno na moim sercu. Ilekroć okaże wobec kogoś złość, albo nienawiść przypomne sobie historie zawartą w tej opowieści, opowieści Alana oraz Leszka. Myślę, że daje ona wiele do myślenia.

Moja ocena 10/10


Pozdrawiam serdecznie

Ania
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat książek , Blogger