Dziesiąty krąg - Jodi Picoult

"Kronika rodziny na krawędzi zagłady.."


Jodi Picoult jest dla mnie jedną z najlepszych autorów, których miałam okazję do tej pory poznać. Poruszanie dość często kontrowersyjnych tematów, przelewanie emocji bohaterów na kartki, dogłębne opisywanie uczuć są czymś nieodłącznym w jej twórczości.

"Dziesiąty krąg" jest książką na której jak najbardziej się nie zawiodłam. Jodi po raz kolejny porusza temat rodziny, ale nie tej idealnej, w której życie usłane jest różami, a wręcz przeciwnie. Rodzina Daniela Stona, przestaje być bezpiecznym miejscem dla jego żony Laury oraz córki Trixie.
Autorka przypomina na kartkach tej książki jak cenną rzeczą jest rodzina, ale również jak wiele bólu niesie ze sobą miłość i jak trudno ją wyrazić.
Jodi w swoim utworze, jak w wielu innych sięgnęła również do innych źródeł, wzbogaciła ją w cenne informacje dotyczące życia i wierzeń eskimosów.Główna bohaterka, Laura prowadzi wykłady dotyczące dzieła Dantego "Boska komedia" a w szczególności 1 części, która dotyczy podróży do czeluści piekła. W "Dziesiątym kręgu" również nie mogło zabraknąć wielu odwołań do tego utworu. Mimo że nigdy nie czytałam "Boskiej komedii" dzięki autorce zostałam bardzo dobrze wyedukowana ;) Więc kto chciałby w skrócie dowiedzieć się czym jest dzieło Dantego, spokojnie może sięgnąć po książke Picoult ;)A teraz przejdźmy do głównego wątku książki. 
"Daniel Stone, rysownik komiksów, jest niemal lustrzanym odbiciem głównego bohatera tworzonego przez siebie albumu: w młodości wandal i huligan, obecnie kochający ojciec i domator. Kiedy jego czternastoletnia córka Trixie oskarża swojego byłego chłopaka o gwałt, Daniel przemienia się w ogarniętego morderczym szałem mściciela; w tej nowej, niespodziewanej sytuacji ojciec i córka muszą uczyć się siebie nawzajem. W tym samym czasie jego żona Laura zrywa z kochankiem i podejmuje próbę uratowania małżeństwa." 

Książkę czyta się na jednym wdechu co jest wynikiem szybkiego zwrotu akcji. W pewnych momentach wychodzą na jaw sprawy, których sami byśmy się nie spodziewali. 

Książkę jak najbardziej mogę polecić z czystym sumieniem.

Uczy ona nas jak powinniśmy się zachowywać względem najbliższych, przypomina co jest najważniejsze w życiu. Do jak wielkich rozmiarów może rozrosnąć się kłamstwo jeżeli nie jesteśmy w stanie wyjawić prawdę i jak wielkie konsekwencje niesie to ze sobą.


A teraz czas na refleksję. Dzięki książkom takim jak te zaczęłam zdawać sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak ciąg przyczynowo-skutkowy. Każdy błąd niesie za sobą konsekwencje. A czy nie lepiej oszczędzić własnego życia i uczyć się na błędach innych, np. bohaterów książek? O ile lepiej byłoby na świecie gdyby każdy czytał książki i wyciągał z nich własne przemyślenia i refleksje? 
Taką własnie refleksyjną książką jest ta, którą dzisiaj zrecenzowałam ;)

Mam nadzieje, że ta recenzja zachęci choć jedną osobę do sięgnięcia po literaturę Jodi Picoult. WARTO!  

Moja ocena 9/10

Pozdrawiam serdecznie

Ania


PS. Autorka książki zrobiła Nam-czytelnikom prezent. Kto jest ciekawy niech sięgnie do "Dziesiątego kręgu" i otworzy na końcu. Jest to bardzo miłe zaskoczenie które sprawia, że książka mimo ostatniej strony jescze się nie kończy, przed Nami krótka przygoda ;)


2 komentarze:

 1. Świetny post :) Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki i jestem bardzo ciekawa jej :)
  Zapraszam do mnie http://onlybooks-jdb.blogspot.com x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, cieszę się :) Oczywiście będę odwiedzać

   Usuń

Copyright © 2014 Świat książek , Blogger